Projekty nowoczesnych domów – komfort i wygoda

projekty nowoczesnych domów

Kto z nas nie marzy o własnym domu, gdzie każdy członek rodziny miałby swoje miejsce, gdzie jest dużo miejsca na wspólne spędzanie czasu i na przyjmowanie gości, gdzie są odpowiednie warunki do odpoczynku, pracy i nauki? Krótko mówiąc, chcemy mieszkać w domu przestronnym, ciepłym, zdrowym i cichym. Takie są projekty nowoczesnych domów.

Wady domów tradycyjnych

Mieszkając we własnym domu, chcemy mieć wpływ na wiele rzeczy: temperaturę wnętrz, nasłonecznienie, odpowiednią akustykę, właściwą wilgotność i trwałość materiałów budowlanym. W domu budowanym tradycyjnymi metodami nie wszystko od nas zależy. Dlatego zużywając sporo energii, mamy niedogrzane pomieszczenia, przy niedostatecznym wietrzeniu występuje wilgoć i co za tym idzie – pleśń na ścianach. Nieszczelne okna nie chronią przed ulicznym hałasem, a nieduże okna wpuszczają za mało światła słonecznego. W rezultacie trudno mówić o komforcie zamieszkania, tym bardziej że użytkowanie takiej siedziby generuje za duże koszty..

Zalety domów nowoczesnych

W projektach domów nowoczesnych nie chodzi tylko o styl architektoniczny. Owszem, takie domy są bardzo efektowne. Są proste w formie, mają jasne elewacje. Lekkości dodają im duże przeszklenia.

Ważniejsze jest jednak, że:

  • nowoczesne materiały budowlane i izolacyjne doskonale chronią przed ucieczką ciepła z pomieszczeń na zewnątrz a także zabezpieczają przed hałasem,
  • duże przeszklenia, usytuowane od strony południowej, wpuszczają dużo naturalnego światła, a energia słoneczna ogrzewa wnętrza, dzięki czemu w dzień nie trzeba włączać ogrzewania,
  • prosta bryła budynku i prosty dach umożliwiają optymalne ogrzanie pomieszczeń,
  • nowoczesny system grzewczy, czyli pompa ciepła, jest tani w eksploatacji,
  • nowoczesna wentylacja (z odzyskiem ciepła) pozwala na stałą wymianę powietrza bez strat ciepła,
  • dom jest tańszy w użytkowaniu niż dom tradycyjny, bo zużywa mniej energii na oświetlenie i ogrzanie.

Poza tym projekty domów nowoczesnych przewidują takie usytuowanie budynku na działce, by strefa dzienna znajdowała się od strony najbardziej nasłonecznionej.