Projekt altanki – czy to konieczne?

projekt altankiAltana jest częścią małej architektury w ogrodzie. Jest miejscem wypoczynku dla domowników i gości. Można tu zjeść posiłek, wypić kawę, wyprawić małe przyjęcie czy po prostu posiedzieć i obserwować przyrodę. Wydaje się, że jest to nieskomplikowana konstrukcja. Dlatego często pojawia się pytanie: czy wymaga ona projektu?

Jeżeli inwestor ogranicza się do postawienia ścianek przykrytych dachem, bez podłogi, to budowniczy – amator może sam postawić taki pawilonik ogrodowy. Pod warunkiem, że sam wcześniej przemyśli i wykona projekt altanki. Improwizacja nie jest wskazana, bo budynek powinien być stabilny i trwały. Jednak w przypadku większych budynków, z podłogą, z pomieszczeniem gospodarczym itp. lepiej zdać się na profesjonalistów.

 

Gdzie budować altanki?

Małą altankę można postawić nawet w niewielkim ogrodzie. Lekka, ażurowa konstrukcja nie przytłoczy i nie przesłoni ogrodowej zieleni. Takie zadaszone miejsce w ogrodzie przyda się, gdy bezpośrednio przy domu nie ma tarasu. By w pełni cieszyć się ogrodem, trzeba znaleźć czas i miejsce na relaks.

Altanka powinna być zbudowana w zacisznym miejscu, z dala od ulicznego gwaru, z widokiem na ładnie zagospodarowane części ogrodu. Jest też konieczna na działce poza miastem, gdzie rodzina przyjeżdża na weekend. Gdy potrzebny jest nocleg, by spędzać tam więcej czasu, wówczas altana musi być solidniejsza. W niejednym projekcie altanki oprócz części otwartej przewidziano więc co najmniej jedno pomieszczenie mieszkalne, a nawet kuchnię. Pomieszczenie gospodarcze jest wręcz obowiązkowe. Taka altana przypomina więc domek letniskowy.

 

Jaki projekt altanki wybrać?

Gdy inwestor wybiera projekt altanki, musi wcześniej przemyśleć kilka kwestii. Należy odpowiedzieć na takie pytania jak:

  • gdzie altana będzie budowana,
  • jakie altanka ma spełniać funkcje,
  • czy ma być drewniana czy murowana.

Znając odpowiedzi na te pytania, wybór będzie łatwiejszy. A jest z czego wybierać: katalogi są pełne gotowych projektów. Można też zlecić wykonanie indywidualnego projektu.