Domy wielorodzinne  – szansa na własne lokum

projekty domów wielorodzinnych

Budownictwo jednorodzinne, choć pożądane przez wielu, nie dla wszystkich jest łatwo dostępne. Budowa domu generuje ogromne koszty, do tego trzeba wcześniej kupić działkę, a to niemałe pieniądze. Poza tym użytkowanie domu, dbanie o jego otoczenie (ogród, podwórko) również kosztuje. Co innego, gdy inwestor posiada własną działkę, a budowa jest prowadzona sposobem gospodarczym.

Projekty domów wielorodzinnych inne niż dawniej

Kupno mieszkania w budownictwie wielorodzinnym, zwłaszcza w dużych i bardzo dużych miastach, to także duży wydatek. Mieszkania kupuje się zwykle na kredyt do spłacenia przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, tak więc rzadko kupuje się mieszkania częściej niż raz w życiu. Dlatego ważne jest miejsce, w którym przyjdzie spędzić, jeśli już nie całe życie, to wiele lat. Chociaż lokale w starym budownictwie są tańsze niż w nowo stawianych budynkach, to młodzi ludzie wolą kupować własne cztery kąty w budownictwie nowym.

Obecnie projekty domów wielorodzinnych znacznie się różnią od tych sprzed lat. Przede wszystkim inny jest materiał, nie używa się wielkiej płyty, tylko cegieł. Dzięki temu mieszkania są cieplejsze. Poza tym projektanci mają więcej możliwości różnicowania projektów domów wielorodzinnych. Dlatego powstają budynki przeznaczone tylko dla kilku rodzin, czyli małe i niskie. Najbardziej są cenione przez przyszłych lokatorów. Powstają też projekty budynków wielokondygnacyjnych czy wieloklatkowych.  Są to budynki które od razu zwracają uwagę oryginalnością rozwiązań, zróżnicowaniem detali architektonicznych itp. Dziś rzadko można spotkać całe osiedla identycznych bloków.

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie wielorodzinnym

Projekty domów wielorodzinnych uwzględniają potrzeby współczesnych młodych ludzi, którzy za swe pieniądze chcą mieszkać wygodnie i bezpiecznie. Tak więc wprowadzono takie udogodnienia:

  • parking w podziemiach budynku dla każdego właściciela mieszkania,
  • windy w budynkach trzypiętrowych i wyższych,
  • domofony, czujniki ruchu, ochrona,
  • od razu zagospodarowany i zadbany teren wokół budynku,
  • teren ogrodzony.