Domy dwurodzinne jak dwie krople wody, czyli o bliźniakach

projekty bliźniakówProjekty domów dla dwóch rodzin są urozmaicone. Niektóre z zewnątrz wyglądają jak dom jednorodzinny, ale w środku mieszczą dwa samodzielne mieszkania: identyczne lub różniące się powierzchnią i liczbą pomieszczeń. Inne mają tzw. senioratkę, czyli rodzaj dobudówki skrywającej małe mieszkanie, przeznaczone – jak wynika z nazwy – dla seniorów rodziny. Najbardziej popularne są tzw. bliźniaki.

Czym charakteryzują się bliźniaki?

Są to domy składające się z dwóch identycznych części, z których jedna stanowi lustrzane odbicie drugiej. Mają taką samą powierzchnię, tyle samo pomieszczeń. Mogą różnić się wykończeniem wnętrz, gdy właściciele sami decydują np. o rodzaju podłóg czy drzwi wewnętrznych. Natomiast z zewnątrz powinny wyglądać identycznie. Takie są projekty bliźniaków. W praktyce nierzadko wygląda to gorzej. Polacy lubią być indywidualistami i sami wprowadzają pewne zmiany, np. inny rodzaj stolarki okiennej, inna niż u sąsiada elewacja. Taki budynek nie prezentuje się najlepiej.

Współwłaściciele budynku powinni jednak dojść do porozumienia w sprawie ostatecznego wyglądu domu.

Bliźniaki – dobre, bo tańsze

Jeszcze do niedawna projektami bliźniaków były zainteresowane dwie spokrewnione rodziny (rodzice i dorosły potomek ze swoja rodziną, rodzeństwo z własnymi rodzinami), także rodziny zaprzyjaźnione. Obecnie takie domy dwurodzinne stawiają też developerzy, tak więc ich nabywcy poznają się dopiero po zamieszkaniu w budynku. A różnić się mogą nie tylko gustem, ale i stylem życia. Prowadzić to może do konfliktów. Częstą przyczyną sąsiedzkich waśni jest hałaśliwy tryb życia jednej z rodzin. Jest jednak sposób na domowe hałasy, oprócz dobrze izolowanych wspólnych ścian. Chodzi mianowicie o garaż, który przedziela dwie części domu. Takie projekty bliźniaków cieszą się dużym zainteresowaniem, bo bezpośrednio za ścianą nie ma sąsiada. Pozwala to na uniknięcie niejednego konfliktu.