Dom energooszczędny – to się opłaca

dom energooszczędny projekt

W Polsce 60 % właścicieli domów jednorodzinnych zadeklarowało, że istotna jest dla nich oszczędność energii. Wielu z nich w tym celu modernizuje swoje domy, a dla inwestorów planujących budowę własnej siedziby priorytetem jest dom energooszczędny, projekt  takiego domu dostępny jest w gotowych katalogach, można go też przygotować na indywidualne zamówienie.

Budowa droższa, ale …

Mimo że budowa domu energooszczędnego generuje większe koszty, dziś nikt nie ma wątpliwości, że taka inwestycja po prostu się opłaca. Nadpłata zwróci się po latach, gdyż rachunki za energię, zwłaszcza za ogrzewanie (ponad 70%  energii zużywanej w domu przypada na ogrzewanie), będą znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnego domu. Poza tym komfort zamieszkania jest wyższy – taki budynek zapewnia komfort akustyczny (dobrze izolowane ściany chronią przed hałasem z zewnątrz), w chłodne pory roku w pomieszczeniach utrzymuje się ciepło (zużywa się mniej energii na ogrzanie wnętrz), latem zaś wentylacja chroni przed przegrzaniem pomieszczeń.

Trzeba jeszcze dodać, że zużywając mniej energii, wykorzystując naturalne źródła energii (np. energię słoneczną, biomasę) czy też nowoczesne systemy grzewcze (pompę ciepła) i systemy wentylacyjne z odzyskiwaniem energii, oszczędzamy zasoby Ziemi i mniej zanieczyszczamy środowisko. Tak więc kupując dom energooszczędny projekt, dbasz nie tylko o swoje i rodziny rachunki, ale i o naturę. Dziś każdy powinien być ekologiem.

Skąd się biorą wyższe koszty budowy?

Oblicza się, że budowa domu oszczędzającego energię jest droższa o 10 – 25% niż budowa tradycyjnego budynku. Niektórzy podają, że to tylko 5%, w zależności od zastosowanej technologii. O tym, że jest to droższa inwestycja, decydują:

– wyższe koszty materiałów budowlanych, bo z „górnej półki”, (poza tym – grubsza izolacja, okna i drzwi o wysokiej szczelności),

-zastosowanie nowoczesnych technologii (NF40 lub NF15),

-zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła,

-koszty zatrudnienia ekipy budowlanej dobrze przygotowanej do realizacji nowych technologii,

-wyższa cena precyzyjnej dokumentacji projektowej.

Nie wszystko kosztuje

Poza tym dom energooszczędny projekt tak jest przygotowany, że wykorzystuje położenie budynku względem stron świata, by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną do ogrzania i oświetlenia pomieszczeń. Są to m.in. duże przeszklenia od strony południowej, gdzie sytuuje się strefę dzienną domu.  W ten sposób uzyskuje się wysoki poziom energooszczędności bez dodatkowych kosztów.