Czy budować domy parterowe z garażem?

domy parterowe z garażem

Gdybyśmy, podejmując decyzję o budowie domu jednorodzinnego, kierowali się tylko wyobrażeniami o domu idealnym, z pewnością budowalibyśmy wyłącznie luksusowe rezydencje. Niestety, musimy liczyć się z wieloma ograniczeniami. Toteż budujemy domy „zwyczajne”: wygodne i funkcjonalne, ale bez rozrzutności. Bardzo często są to domy parterowe z garażem.

Jakie zalety mają domy parterowe z garażem?

Wymienić ich można całkiem sporo. Sam dom parterowy:

  • jest tani w budowie,
  • brak w nim barier architektonicznych (schodów),
  • ma łatwy podział na strefę dzienną i strefę nocną,
  • zapewnia łatwą komunikację.

Takie domy polecane są zwłaszcza rodzinom, w których są osoby niepełnosprawne czy małe dzieci.

Garaż jest potrzebny jako schronienie dla samochodu. Gdy działka jest nieduża, szkoda miejsca na garaż wolnostojący.  Dlatego projekty domów parterowych z garażem są najczęściej wybierane przez inwestorów, zwłaszcza gdy przewidują również wykorzystanie poddasza na cele mieszkalne.

Zalety garażu w bryle budynku

Uwzględnienie garażu w bryle budynku podnosi koszty budowy domu, ale przecież każdy garaż kosztuje. Najtaniej wychodzi budowa tego na poziomie parteru. Jednakże, gdy dom jest niewielki, wówczas szkoda miejsca na samochód.

Można wtedy dobudować garaż do ściany budynku. Po pierwsze, nie zabiera on powierzchni mieszkalnej domu, a po drugie, jest tańszy w budowie niż garaż wolnostojący, bo wymaga budowy trzech ścian, czwartą jest ściana domu.  Warto tylko zrobić wejście do garażu z korytarza czy pomieszczenia gospodarczego domu.

Wreszcie trzecia możliwość, wybierana rzadziej, bo jest to opcja najdroższa: garaż w bryle budynku na poziomie piwnicy.

Dlaczego warto budować domy parterowe z garażem? Jest to prostu wygoda: samochód jest dobrze zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi (w zimie nie trzeba skrobać szyb), a przechodzenie domowników z części mieszkalnej bezpośrednio do auta, bez wychodzenia na dwór, to namiastka luksusu. Przy tym skraca się droga z pojazdu do mieszkania, co się liczy zwłaszcza, gdy do przeniesienia są ciężkie zakupy.